Sardynki!

W Kanazawie mamy obczajoną restaurację specjalizującą się wyłącznie w sardynkach. Nazywa się Iwashigumi i jak się okazuje jest super! Kiedy prosimy w naszym hotelu o pomoc w rezerwacji, nie posiadają się ze zdumienia, jak ją w ogóle znaleźliśmy, bo to malutkie miejsce i trzeba przyznać, że dość niszowe. W karcie nie ma ani jednej rzeczy, która nie byłaby z sardynkami – no chyba że herbata, która zresztą też smakuje trochę sardynkowo. Bierzemy menu degustacyjne, co w Japonii często oznacza, że gościa po posiłku będą musieli wynosić, i to dobrze jeśli nie rozpękniętego. No i wjeżdżają – sardynki marynowane, sardynki smażone, pulpeciki z sardynek, sałatka z sardynkami, sardynkowe sushi, sardynki w tempurze, ramen też sardynkowy. Wszystko oczywiście dopracowane do perfekcji co do dodatków i sposobu podania. Restauracja jest malusieńka, na parterze jest kontuar na może 10 osób, a na górze jakimś cudem wciśnięto jeszcze antresolę z prywatnymi salkami. Jest ich chyba 7, co poznać po 7 wszelkiego autoramentu dzwonkach, wiszących nad kuchnią na 7 różnokolorowych linkach. Od czasu do czasu któraś lina zaczyna się kołysać, dzwonek dzwonić, i po tym wiadomo, z której to salki – technologia stuprocentowo analogowa, a działa jak widać bardzo dobrze!

Urocze były też małe detale w tym miejscu – odpakowując pałeczki znalazłam w nich szczęśliwy los, w wyniku czego z gratulacjami i uśmiechami wręczono mi paczuszkę japońskiego sosu curry. Przy wyjściu dostaliśmy torebeczkę z dwoma słoiczkami sosów do makaronu (oczywiście z sardynkami). Ponadto poproszono nas o zostawienie adresu pocztowego, i jakież było nasze zaskoczenie, gdy po powrocie do Polski dostaliśmy firmową karteczkę z podziękowaniami za wizytę – a potem jeszcze kolejną z życzeniami noworocznymi. Może to nic wielkiego, ale przecież bardzo miłe. A mówimy tu nie o wielkim konglomeracie, w którym wynajęty specjalista od PR zalecił budować relacje z klientami, tylko o malutkiej rodzinnej restauracji z kilkuosobową ekipą. Iwashigumi górą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>