Niezły Sajgon? Niekoniecznie

Jak pisaliśmy, od dwóch dni bawimy w Sajgonie. Dokładniej mówiąc, Sajgon to tradycyjna nazwa obecnej centralnej części miasta noszącego nazwę Ho Chi Minh City. No więc HCMC ma prawie 6 mln mieszkańców, a więc prawie dwa razy więcej, niż stołeczne Hanoi. Czuje się tu wielkomiejskość – ścisłe centrum upstrzone jest pięciogwiazdkowymi hotelami, eleganckimi butikami, top-klasy drogeriami. Kilka sąsiadujących dzielnic ma inny charakter – jest dzielnica „oficjalna” z ogrodzonymi konsulatami i nowoczesnymi biurowcami, jest dzielnica backpackerska z tanimi hotelikami i biurami turystycznymi, jest w końcu Cholon, czyli ogromne Chinatown – jeden wielki bazar. Dalej się nie zapuszczaliśmy. Lotnisko jest 6 km od centrum, czyli pewnie z 20 km od peryferiów ;)

Sajgon

Sajgon

Problem z Sajgonem polega na tym, że poza szeroko rozumianą rozrywką (zakupy, jedzenie, karaoke) miasto za wiele nie oferuje. Według przewodnika największymi atrakcjami turystycznymi są:

  • katedra – zbudowana przez Francuzów pod koniec XIX wieku
  • poczta – jw, obecnie główną jej atrakcją jest ogromny portret Ho Chi Minha na jednej ze ścian (patrz galeria)
  • meczet – rzeczywiście ciekawe, że ostał się mały budyneczek wśród ogromnych hoteli
  • muzeum historii Wietnamu – dramat, propaganda na maksa, jaki ten naród wietnamski biedny, musiał przez całe stulecia znosić a to podboje Chińczyków, a to Mongołów, Chamów, Francuzów, Amerykanów… (rzecz jasna o swojej inwazji na Kambodżę milczą) – w sumie użalają się nad swoim losem podobnie, jak Polacy ;)
  • muzeum wojny wietnamskiej – to dopiero jest propaganda…

Na wszystko to można przelotem rzucić okiem, ale nic na kolana nie rzuca. Skoro tak, to przetestowaliśmy Sajgon gastronomicznie, co Ania opisze pewnie przez weekend w kulinariach.

Można też odbyć podróż w czasie i zobaczyć jak wygląda opisany przez Grahama Greene’a Hotel Continental ze „Spokojnego Amerykanina” – a wygląda nieco staroświecko:

Więcej zdjęć jest w drodze, tzn. zostały już wysłane, ale nie są jeszcze zawieszone w galerii. Ale pewnie będą lada chwila. Więc miłego oglądania i miłego weekendu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>