Nowozelandzkie zwierzaki

Jak wiadomo, do Nowej Zelandii jeździ się podziwiać krajobrazy i oglądać różne zwierzęta. Dzięki swemu położeniu Nowa Zelandia była przez wiele lat odizolowana od całej reszty świata i ewolucja zachodziła tu w innym tempie i doprowadziła do powstania różnych dziwnych gatunków endemicznych. Oprócz tego wielkie przestrzenie i niewielka ingerencja człowieka w środowisko sprawia, że występują w tym kraju różne zwierzęta uważane za zagrożone i bliskie wyginięcia – to dotyczy m.in. morskich ssaków. Poniżej kilka przykładów tego, co można „upolować” przy pomocy aparatu fotograficznego :)

OWCE. Ani dzikie zwierzęta, ani też rzadkie, ale jednak to symbol Nowej Zelandii. Jest ich ok. 40 mln, czyli ponad 10 razy więcej niż ludzi. Hoduje się bodaj 19 gatunków, więc nawet juhasi nie mogą narzekać na monotonię :)

Owce

Owce

WIELORYBY. Japończycy polują na nie wciąż przy okazji harpunów, tłumacząc się prowadzoną działalnością naukową… W okolicach Kaikoury poluje się na nie przy wykorzystaniu szybkich łodzi, sonarów i aparatów fotograficznych. Sporadycznie wynurzają się całe, najczęściej pokazują kawałek grzbietu i ogon, ale wrażenie jest niesamowite. Oto piękny ogon zapewne ok. 20-metrowego kaszalota, po angielsku zwanego sperm whale, zapewne ze względu na ponad tonę mazi zgromadzonej w specjalnych komorach czaszki, a używanej (wtedy, gdy jeszcze polowano na wieloryby) m.in. do produkcji szminek.

Wieloryb

Wieloryb

DELFINY. Występują tu w kilku gatunkach, najczęściej w miejscach, gdzie ogromne oceaniczne uskoki wcinają się w szelf kontynentalny i morze jest głębokie pomimo bliskiej odległości od brzegu. W zależności od nastroju są mniej lub bardziej skłonne do zabawy z ludźmi. Najwięcej widzieliśmy dusky dolphins, zwanych po polsku delfinami ciemnymi. Mają dużą skłonność do zabawy i wszelkich akrobacji, czego jednak na zdjęciu nie udało mi się uchwycić :( Wyglądają może niepozornie, ale gdy się jest z nimi w wodzie, robią duże wrażenie.

Delfiny

Delfiny

LEW MORSKI. Kolejny ssak morski – występuje w kilku obszarach subpolarnych. W okolicach Nowej Zelandii można spotkać konkretnie… nowozelandzkiego lwa morskiego (Hooker’s sea lion). Bydlę jest naprawdę duże, często wychodzi na plaże, żeby sobie tam poleżeć. Gdy czuje się zagrożony potrafi być groźny i szybko zasuwać po piasku specyficznym ruchem z pogranicza czołgania się i kuśtykania :)

Lew morski

Lew morski

FOKA to może żaden cymes, bo zwierzę to występuje nawet w Bałtyku. Dla ścisłości i kompletności tej strony przedstawiamy jednak również fokę nowozelandzką (New Zealand fur seal).

Foki

Foki

One thought on “Nowozelandzkie zwierzaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>