Śniadanie, obiad, kolacja?

No własnie, w całej chyba Azji, w Malezji też rozróżnienie na konkretne posiłki jest raczej czysto umowne. To co na śniadanie, można też prawie zawsze zjeść wieczorem na kolacje, a często i równie na obiad.

Takie na przykład roti, o których już było, placki hinduskiego pochodzenia (mogą być z różnymi dodatkami, z cebula, jajkami, sardynkami, albo też na słodko, z bananami i miodem) – to bardzo popularne śniadanie, ale też i kolacja.

Albo laksa (znowu dwa rodzaje – ostra rybna assam laksa i ostro-kwaśna penang laksa): potrafią to skurczybyki jeść przez cały dzień. Właściwie typowo śniadaniowym daniem, rzadko jedzonym kiedy indziej jest nasi lemak, czyli ryż z z kilkoma dodatkami typu małe suszone rybki, jajko, ogórek, orzeszki i ostra pasta paprykowa – wszystko podają albo na talerzu kompletnie niewymieszane, albo zapakowane na wynos w gustowne czworościany z liści bananowca.

No i picie – jak się zamówi „ice tea” to przynoszą słodką herbatę z mlekiem i kostkami lodu :) żeby była normalna to musi być „ice lemon tea”… I to by było na tyle, jeśli chodzi o Malezję – od jutra nadajemy z Tajlandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>